Opis
Atlanski kedar je vrsta u postojbini dostiže visinu i do 40 m, i prečnik stabla do 2 m. Habitus je koničan, a grane su usmerene koso prema vrhu. Grananje nije u pršljenovima, a kruna je široka i nepravilna sa uspravnim ili povijenim vrhom. Kora posle 20-30. godine puca dosta duboko. Atlaski kedar ima dvojake izbojke: dugoraste, na kojima su četine spiralno raspoređene i kratkoraste, skraćene letoraste kod kojih su četine u pramenu. Terminalni izbojak je uspravan ili malo nagnut u stranu. Mladi izbojci dugorasta gusto su obrasli sitnim dlačicama.
Četine su kraće od 25 mm, najčešće su plavozeleno ili srebrnozeleno, ređe zeleno obojene. One su četvorougaone ili trougaone na preseku, dosta krute, zašiljene i sa dva smolna kanala. U jednom kratkorastu ima ih oko 25, a na stablu se zadržavaju od 2 do 6 godina.
Cedrus atlantica– je jednodoma vrsta. Muške strobile su duge oko 5 cm i nalaze su u uspravnim resama na vrhovima kratkorasta. Ženske strobile uspravne kraće i zdepastije. Cvetanje je u septembru-oktobru.
Šišarice sazrevaju zimi druge ili proleća treće godine od cvetanja. Na istom drvetu mogu se naći tri vrste šišarica. Zrele šišarice imaju valjkastojajasti oblik, sa ravnim ili utisnutim vrhom. One dostižu dužinu od 5 do 7 cm i širinu od 4 cm. Zrele šišarice se raspadaju, nakon čega na njihovom mestu ostaje uspravno kruto vreteno. Plodne ljuspe šišarica su oko 3,5 cm široke, čvrsto prilegle i svaka nosi po 2 semena u pazuhu. Seme je sa velikim trouglastim krilom, bez njega dugo oko 12 mm, krilo od 12 do 15.