Skip to main content

Čime prskati tuje?

Bolesti tuja su veoma česta pojava pa je prskanje neophodna mera nege ovih biljaka. Preventivno tuje treba prskati kombinacijom insekticida, fungicida i akaricida.

Insekticidima se sprečava pojava insekata koji vrše primarna oštećenja na kori i četinama a nakon čega se na oštećenim delovima nastanjuju gljivice. Funicidima se  sprečava nastanak i razvoj gljivičnih infekcija koje bi ako se zapuste mogle biti fatalne po biljku. Akaricidima se suzbija populacija grinja. Ti mikroorganizmi, iako jedva vidljivi golim okom, vrlo brzo šire svoje populacije u toku vrućih letnjih dana. One sisaju biljne sokove a za sobom ostavljaju pogodno tle za razvoj gljivica.

PREVENTIVNO tuje treba prskati 2 do 3 puta godišnje u toku vegetacije i 2 puta tokom zime nekom od ovih kombinacija ili adekvatnim zamenskim sredstvima 

Kombinacija 1: PROLEĆE

  1. BIFENICUS insekticid (10ml na 10L vode).
  2. SIGNUM fungicid (8g na 10L vode). potrebno ga je najpre rastvoriti u manjoj količini vode.
  3. AMON akaricid (10ml na 10L vode).

Kombinacija 2: LETO

  1. BIFENICUS insekticid (10ml na 10L vode).
  2. GALOFUNGIN T fungicid (8ml na 10L vode).
  3. AMON akaricid (10ml na 10L vode).

Kombinacija 3: JESEN

  1. BIFENICUS insekticid (10ml na 10L vode).
  2. ZATO fungicid (2-3g na 10L vode).
  3. AMON akaricid (10ml na 10L vode).

Zimsko prskanje tuja

Zimsko prskanje je obavezno i radi se 2-3 tretmana sa kombinacijom mineralno belo ulje i insekticid. Razmak je 10 dana izmedju prskanja. Temperatura na kojoj se radi je bar 8 stepeni. Ovo prskanje se izvodi u nešto hladnijem delu godine, jesen i proleće, da bi biljke lakše podnele. Obično se radi samo jedna aplikacija u jesen  i jedna u proleće. Ukoliko se primeti veće prisustvo štitastih vaši, preporučuje se i treće prskanje. Prilikom prskanja, treba voditi računa da biljka bude što bolje prekrivena preparatom. To se najbolje postiže podešavanje na atomizeru tako da raspršuje što sitnije kapi sa nešto jačim protokom vazduha čime se dobija fina magla koja će stvoriti tanak film na svim granama i četinama.

Ove preparate možete pomešati u jednoj kanti sa 10L vode i primeniti ih kao miks. Vrlo je važno voditi računa da se prskanje vrši kada nema vetra niti rose, kao i da prema prognozi kiša neće padati narednih nekoliko sati. Takođe treba imati u vidu da ova hemijska sredstva ne trpe jako osvetljenje niti vrućinu pa je najpogodniji trenutak za prskanje kasno popodne kada je temperatura pala na ispod 20°C.
Nezaboravite da je obavezno nošenje zaštitne maske i naočara prilikom prskanja.

Zalivanje tuja

Treba pre svega imati u vidu da tuja ima jako mali i slabo razvijen korenov sistem koji u neko doba ne može da snabde nadzemni deo dovoljnom količinom vode i u njoj rastvorenih hranljivih materija. Iz tog razloga za gajenje tuja je obavezan sistem zalivanja “kap po kap” koji od proleća do jeseni treba da radi svaki dan po nekoliko sati, ukoliko nema padavina tog dana. Redovno treba proveravati ispravnost cevi za „kap po kap“ kako se ne bi dogodilo da neke biljke nemaju dovoljno vode a da druge pak imaju viška, jer znamo da je višak vode takođe veoma štetan, da izaziva gušenje korena i razvoj gljivičnih oboljenja. Prosečna količina vode potrebna tuji je 3-5L dnevno.

0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je praznaPovratak u prodavnicu